مقالات دندانپزشکی


سفید کردن دندان ها

سفید کردن و بلیچینگ دندان

6 2
رنگ طبيعي دندان هاي افراد مختلف، با هم تفاوت دارد. اگر از رنگ دندان خود راضي نيستيد، نخست سعي کنيد به خاطر بياوريد که آيا دندان هاي شما از ابتدا (زماني که به ياد مي آوريد) همين رنگي بوده است يا اين که بعد ها به مرور رنگ آن تغيير کرده.
استفاده از مواد رنگي مانند چاي و قهوه، و سيگار کشيدن باعث ايجاد رنگ روي دندان مي شود. براي کاهش اين عارضه، مي بايست از مسواک و خمير دندان به طور منظم استفاده کرد. در صورتي که رنگ تشكيل شده روي دندان با مسواک از بين نمي رود، دندانپزشک با بروساژ مي تواند آن را اصلاح کند.
 توجه کنيد که جرم دندان که به شکل توده هاي زرد يا قهوه اي رنگ بر روي دندان و به ويژه در شيارهاي محل التقاي لثه و دندان تشکيل مي شود،با رنگ (Stain) تفاوت دارد.جرم دندان به وسيله جرم گيري برداشته مي شود.
اگر باز به رنگ دلخواه خود نمي رسيد، با استفاده از روش بليچينگ، دندان هاي خود را سفيد تر کنيد. بديهي است که در همه شرايط مسواک زدن و رعايت بهداشت دهان و دندان مي بايست رعايت شود.
بليچينگ روشي است كه با استفاده از تركيبات شيميايي پروكسيد و يا ليزر رنگ دندان ها را سفيد تر مي كند. بليچينگ بر روي دندان هايي که به طور ژنتيکي تيره رنگ هستند و ميناي آن ها از نظر ساختماني مشکل نداشته باشد به خوبي موثر است.
بايد توجه كرد كه لکه اي که در اثر پوسيدگي ايجاد شده باشد با اين روش ها پاک نمي شود. دندانپزشک قسمت هاي پوسيده را از روي دهان بر مي دارد و جاي آن را با مواد مخصوص (آمالگام يا کامپوزيت) پر مي کند.
اگر دندان زرد شده تان پيش از اين عصب کشي شده باشد، اين موضوع طبيعي است. رنگ دندان عصب کشي شده به دليل از بين رفتن اعصاب و عروق دندان به مرور تغيير مي کند و تيره تر مي شود. در اين مورد مي توان با استفاده از روش بليچينگ داخلي رنگ دندان تان را اصلاح کنيد.
بليچينگ در دندان هاي عصب کشي شده، به روشي غير از روش معمول در دندان هاي سالم انجام مي شود که به بليچينگ داخلي معروف است. در اين روش مواد سفيد کننده در داخل دندان قرار مي گيرند. با توجه به اين که دندان هاي انتهايي شما عصب کشي شده و زياد نمايان نيستند، به نظر من در اين وضعيت بليچينگ دندان ها ضرورتي ندارد.
روش هاي مختلفي براي بليچينگ رايج است و هر کدام بسته به مورد، در انواع دندان ها کاربرد دارند.
در روشي از بليچينگ، در مطب قالب از دندان ها گرفته مي شود. پس از آن دندان به همراه مواد مربوطه و روش و دوره مصرف طبق نظر دندان پزشک در اختيار شما قرار خواهد گرفت. اين روش به روش بليچينگ در خانه مرسوم است.
در روشي ديگر، مواد بليچينگ توسط دندان پزشك يك يا چند بار در مطب به مدت مناسب بر روي دندان قرار داده مي شود.
در روش ديگري نيز با استفاده از ليزر در مدت كوتاه تري به رنگ دل خواه مي رسيم.
مصرف مقدار زيادي فلورايد در مدت تشكيل دندان باعث ايجاد لكه هايي بر روي دندان مي شود كه به آن پديده فلوئوروزيس مي گويند. اين پديده بيش تر در افرادي كه دوران كودكي خود را در مناطقي كه آب آن داراي فلورايد بيش از حد معمول است گذرانده اند يا فلوئورايد از طريق خوراكي (خوردن دهان شويه هاي فلورايد دار يا خمير دندان در كودكي) وارد بدن شان شده است ديده مي شود.
اين لكه ها ممكن است به صورت سفيد گچي يا در موارد شديد تر به صورت لكه هاي قهوه اي رنگ روي دندان ها تشكيل شود. تجربه نشان داده است كه حصول موفقيت در بليچينگ اين دندان ها بستگي به درجه و مدت زمان تغيير رنگ دارد. گاهي از اوقات دوباره تغيير رنگ بر مي گردد ولي مي توان با سفيد كردن مجدد، باز هم آن را تصحيح نمود.
مصرف بعضي از دارو ها مانند تتراسايكلين نيز در طي تشكيل دندان ممكن است باعث تغيير رنگ شود كه گاهي اوقات شديد مي باشند. معمولا بليچينگ در درمان اين بيماران موفقيت كمتري دارد. البته انجام بليچينگ داخلي بعد از عصب كشي در اين نوع دندان ها موفقيت آميز تر از روش خارجي است.
براي اين قبيل بد رنگي ها در صورتي كه از بليچينگ نتيجه مناسبي به دست نيامد مي توان با استفاده از لمينيت يا كامپوزيت ونير رنگ را اصلاح كرد.
اگر نياز به درماني مانند پروتز يا لمينيت يا استفاده از کامپوزيت در قسمت هاي نمايان داريد، بهتر است آن ها را به بعد از بليچينگ و دست يافتن به رنگ دل خواه موکول کنيد تا انتخاب رنگ آن ها با توجه به فام جديد دندان هاي تان انجام گردد. اين مواد با روش بليچينگ سفيد نمي شوند.
اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon
 • آدرس : قم/میدان سعیدی/خیابان هفت تیر/کوچه 15
 • تلفن :36705557-025
 • نمابر :36705559-025
 • INFO@mdq.ir
درمانگاه دندانپزشکی مهرگان