ایمپلنت


ایمپلنت

درون‌کاشت(به انگلیسی: Implant)‏ به وسیله‌ها یا اجزاء مصنوعی‌ای گفته می‌شود که در بخشی از بدن نصب یا ثابت می‌شوند تا جایگزین یک عضو زیستی شده و کارهای آن عضو را انجام یا از فعالیت آن حمایت کنند. یکی از رایج‌ترین انواع ایمپلنت هم اکنون ایمپلنت‌های ارتوپدی و دندانی می‌باشد.

محتویات

مشخصات

ضربان‌ساز قلب

ایمپلنت ها وسائل ساخت دست بشر هستند و برای جایگزینی فیزیکی و یا رفتاری اندام های بدن جانداران بکار میروند. سطح خارجی آنها که با نسوج زنده در تماس هستند بوسیله مواد بیولوژیک و یا مواد آلیاژی مقاوم در مقابل محیط یونی بدن جانداران ساخته می شود. مثلاً در مورد ایمپلنت هائی که در استخوان‌ها جاگذاری میشود سطح آنها از تیتانیم، کروم و یا آپاتیت تشکیل شده است. درون‌کاشت های نسج نرم از سیلیکون ساخته می شوند. بعضی از درون‌کاشت ها از مدارهای الکترونیکی تشکیل شده اند مثل ضربان‌ساز قلبی و یا ایمپلنت کاشت حلزون. [۱]


رده‌بندی

از طرف اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا(FDAتجهیزات پزشکی برحسب خطرات و عوارضی که در پیش بیماران ممکنست ایجاد کنند به سه گروه تقسیم شده است. درون‌کاشت ها اکثراً در گروه ۳ هستند که ساخت و مصرف آنها نیازمند کنترل دقیق و اثبات شده این وسایل از طرف آن اداره است.[۲] [۳]

عوارض

درون‌کاشت سیلیکون
 • عوارض مربوط به درون‌کاشت : هر درون کاشتی در محیط بدن جسم خارجی محسوب می شود و می تواند باعث تحریک فعالیت دفاعی بدن و بروز عوارض جسم خارجی در محیط داخلی شود. به همین دلیل سعی می شود سطح تماس آنها از مواد بی اثر یا کم اثر در برابر محیط یونی بدن، تشکیل گردد.
 • عوارض مربوط به بدن: درون‌کاشت ها می توانند عوارضی مانند التهاب موضعی، عفونت، بدکاری (malfunction) و وازنش (Rejection) داشته باشند.
 • نقص: بعضی از درون‌کاشت ها ممکنست بدلیل پائین بودن کیفیت ساخت و عدم کنترل کیفی دچار نقص شوند. حتی مواردی که درون کاشت دارای نمانام معتبری بوده موارد نقص گزارش شده است.[۴][۵]

منابع

 1. Goodman SB. «The future of biologic coatings for orthopaedic implants.». PubMed. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳.
 2. «Classify Your Medical Device». FDA. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳.
 3. Diana M. Zuckerman. «Medical Device Recalls and the FDA Approval Process». JAMA. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳.
 4. Kay C Dee, Ph.D. [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/0471270598.fmatter_indsub/pdf «An Introduction To TissueBiomaterial Interactions»]. John Wiley & Sons, Inc. بازبینی‌شده در 20 Feb 2013.
 5. Bikramjit Basu, Dhirendra Katti, and Ashok Kumar. [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9780470891315.fmatter/pdf «ADVANCED BIOMATERIALS Fundamentals, Processing, and Applications»]. بازبینی‌شده در 20 Feb 2013.

 • آدرس : قم/میدان سعیدی/خیابان هفت تیر/کوچه 15
 • تلفن :36705557-025
 • نمابر :36705559-025
 • INFO@mdq.ir
درمانگاه دندانپزشکی مهرگان